↑ Επιστροφή σε Προγράμματα

Στο δρόμο με προσοχή

Το Ειδικό Δημοτικό και το Ειδικό Νηπιαγωγείο Ν. Προποντίδας κατέκτησε  την πρώτη θέση  στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Το ΥΠ.ΠΕ.Θ., σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» διοργάνωσαν τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας «Στο δρόμο με προσοχή» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας. Στόχος του διαγωνισμού ήταν να κατανοηθούν οι βασικοί κανόνες οδικής ασφάλειας των παιδιών ως πεζοί, επιβάτες και ποδηλάτες.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, στα πλαίσια προγραμμάτων και δράσεων, που ξεκίνησαν από το προηγούμενο σχολικό έτος και συνεχίστηκαν φέτος, προσπάθησαν να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές μας και να τους ενεργοποιήσουν στο ζήτημα της ασφαλούς μετακίνησης και της τήρησης των κανόνων του Κ.Ο.Κ., των ίδιων και των γονέων τους. Οι μαθητές μας, με το δικό τους ιδιαίτερο τρόπο, δημιούργησαν μία ταινία, θέλοντας να «δώσουν συμβουλές» προς τη μαμά και το μπαμπά.

Το βραβευμένο βίντεο μπορείτε να το απολαύσετε εδώ.